Бајден предупредува: Ако Русија ја нападне Украина, нема да има Северен тек 2

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека доколку Русија ја нападне Украина, нема да има Северен тек 2.

Говорејќи на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц, Бајден рече дека ако Русија повторно изврши инвазија, тогаш нема да има Северен тек 2, пренесе Ројтерс.

На прашањето како ќе го направи тоа, тој одговори: „Ветувам дека ќе успееме“.

Северен тек 2 требаше да биде регистриран како независен оператор во Германија, со цел да започне гасоводот, но Федералната агенција за енергетски мрежи ја суспендираше постапката за негова сертификација поради организациски и правни прашања на 16 ноември 2021 година, пренесе ТАСС.

Регулаторот нагласи дека процесот на сертификација ќе биде суспендиран додека главните средства и човечките ресурси на операторот не се префрлат во сопственост на неговата германска подружница.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...