Бајден разговараше со индискиот премиер, бара конкретна реакција против Москва

Ане Шпиегел денеска соопшти дека поднесува оставка од функцијата министер за семејство на Германија, откако изби скандал со минатогодишната одлука да оди на одмор по разорните поплави во сојузната држава.

Шпиегел, член на Зелените, е првиот министер што ја напушти владата на канцеларот Олаф Шолц, која сè уште ја сочинуваат неговите социјалдемократи (СПД) и Либералната партија на слободните демократи.

„Денес, поради политички притисок, решив да поднесам оставка од функцијата федерален министер за семејни прашања“, рече Шпигел, која во неделата се извини за четиринеделната пауза веднаш по големите поплави во 2021 година.

Во тоа време таа беше министерка за животна средина во сојузната покраина Рајнланд-Пфалц, која беше најтешко погодена од поплавите во кои животот го загубија повеќе од 170 луѓе.

 

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...