Бајден се пишмани: Не планирам да разговарам со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот откри дека „нема планови“ да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, кого го обвини дека извршил „предумисла“ напад врз Украина.

„Тоа е веќе голем конфликт“, рече Бајден на прашањето дали комуницира со Кремљ за да ја спречи ситуацијата да „спирала“. „Начинот на кој ќе обезбедиме дека нема да прерасне во поголем конфликт е со обезбедување на сите сили потребни во источноевропските нации кои се членки на НАТО“.

Тој додаде дека сојузниците во НАТО се „пообединети“ од кога било, но дека не планира директно да разговара со Путин. Претходно најавените санкции од САД беа насочени кон финансиски институции и богати поединци и нивните семејства во Русија.

Бајден рече дека претходната закана што ја упатил, за лично санкционирање на Путин поради неговите постапки во Украина, „е на маса“.

„Тоа не е блеф. Тоа е на маса“, рече тој, а потоа одби да одговори зошто личните санкции за рускиот претседател не беа вклучени во новата рунда мерки.

Бајден рече дека за „месец или нешто повеќе“ ќе се преиспита за да види дали економските санкции кон Русија „работат“.

И покрај предупредувањата од Бајден и другите за Украина, Москва во четвртокот наутро објави дека руската војска се преселува во Украина за да го „демилитаризира и денацизира“ сегашниот режим во Киев. Потегот дојде откако Бајден воведе претходни економски санкции, откако Путин ги призна двете отцепени територии, Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...