Баерн се избори за „мајсторкa“ против Барса, Монако „преживеа“


Претседателот на Палермо, Дарио Мири е подготвен да продаде 80 отсто од своите акции во клубот на „Сити фубал групацијата“, богатите газди од Абу Даби, кои се газди на Манчестер сити и уште девет други клуба, тврди „Ла газета дело спорт“.

Според италијанскиот весник, газдите на Сити ќе платат околу 6 милиони евра за Палермо, додека Мири ќе заддржи дел од акциите и ќе има претставничка улога во клубот. Палермо по исфрлањето од Серија Б поради банкротот „воскресна“ и сега се подготвуваат за плејоф за влез во втората италијанска лига.

Покрај Манчестер сити, „Сити фудбал групацијата“ е сопственик и на австралискиот Мелбурн сити, МЛС тимот, Њујорк сити ФЦ, уругвајскиот Монтевидео сити Торк, францускиот Троа, белгискиот Ломел, индискиот Мумбаи сити, кинескиот Сичуан Џиуниу и јапонскиот Јокохама Маринос.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...