Балканците за сопствен стан треба да работат над 11 години


Најскапи се становите во Словенија и во Србија. Купувачите во Љубљана ќе одвојат 15,2 годишни плати, додека во Белград дури 16,1 годишни плата

Растот на цените на становите во Европа се одрази и на висината на станбениот квадрат во земјите од регионот. Во споредба со земјите на Балканот, жителите во Загреб се во најповолна позиција, кога станува збор за решавањето на најважното животно прашање за секое семејство. Во главниот град на Хрватска за купување 70 квадрати метри се потребни 11,5 годишни нето-плати. Во сите соседни земји купувачите ќе мора да одработат подолг период, но и подолго да штедат за да се стекнат со сопствен стан. Во Сараево и во Будимпешта за недвижности со иста површина се потребни 11,7 годишни нето-плати, а во Подгорица и во Тирана треба да се одвојат 12,4 годишни плати. Најскапи се становите во Словенија и во Србија. Купувачите во Љубљана ќе одвојат 15,2, додека во Белград дури 16,1 годишни плата.
Клара Матиќ, од агенцијата за недвижности „Колиерс Хрватска“, во изјава за Н1 вели дека односот на платите и пазарните цени, како релативен показател, покажува дека становите се најевтини во Загреб.
– Овие податоци нѐ изненадија од причина што Белград и Љубљана се помалку достапни за купување станови. Во регионот е присутна силна побарувачка, но помалку се знае за понудата – вели Матиќ.
Престолнината на Словенија е позната по тоа што има недостиг од станови за продажба и затоа на купувачите им е потешко да најдат и недвижност што е во стара градба. Белград отиде во друг правец и во овој град се градат луксузни станови, кои ја подигаат и просечната цена на становите. За Загреб е проблем ниската понуда на недвижности за живеење, пренесува Б92.
Пред големата финансиска криза во Загреб годишно се граделе меѓу осум и девет илјади стана, а денеска таа бројка достигнува до три илјади. Растот на цената на становите трае последните пет години. Последните три месеци лани просечната цена на метар квадратен била повисока за 9,1 отсто на годишно ниво.

Подготвил: Митко Јовановски

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...