Барса извлече реми во Франкфурт, Вест хем и Лион израмнети во Лондон


Барселона успеа да извлече 1:1 реми на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првиот меч од четврт-финалето на Лига Европа за да остане најголем фаворит за трофејот во второто по сила европско натпреварување. Вест хем, пак, со 10 играчи имаше водство против Лион, за да се задоволи со 1:1 реми, а Брага во Португалија со 1:0 беше подобра од Глазгов Ренџерс.

Младиот Ансгар Кнауф ги донесе „орлите“ во водство во 46. минута од мечот со фантастичен гол, а домаќините исто така имаа и досуден пенал, кој потоа беше „преиначен“ по прегледувањето на ВАР-снимките, но Френки де Јонг, кој само што влезе во игра во 66. минута одлично проигра со Феран Торес, кој успеа да израмни за Каталонците.

Вест хем, пак, во Лондон останаа без Арон Кресвел во финишот на првото полувреме по директниот црвен картон, но одличниот Џерод Боуен во 52. минута им донесе 1:0 водство. „Лавовите“ успеаја да израмнат во 62. минута преку поранешниот фудбалер на Тотенхем, Танги Ндомбеле.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Брага – Ренџерс 1:0

Ајнтрахт Франкфурт – Барселона 1:1

Вест хем – Лион 1:1

Претходно играа:

РБ Лајпциг – Аталанта 1:1

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...