Барселона бара Пике и Бускетс да прифатат на ново намалување на платите


Раководството на Барселона се обидува да ги убеди ветераните Жерар Пике и Серхио Бускетс да се согласат на уште едно намалување на платите.

Првите луѓе на Барселона имале средба со Пике и побарале отстапки од него, за да бидат регистрирани новите засилувања во тимот, за да не се надмине дозволениот дел од трошоците за плати, според правилата утврдени од Ла Лига.

Иста таква средба Лапорта и директорите имале и со Серхио Бускетс и неговиот агент, и од него побарале да прифати намалување на платата.

Барселона е во голем проблем бидејќи мора да се ослободи од неколку фудбалери и да ги намали трошоците за плати, за да може да ги регистрира новите засилувања.

Пике и Бускет се меѓу најплатените фудбалери во тимот и еднаш прифатија намалување на платите, а сега тешко дека ќе прифатат дополнително намалување, откако клубот потроши многу пари на засилувања.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...