Барселона добива нова финансиска инјекција од 330 милиони


Каталонскиот клуб Барселона е на добар пат да добие нова финансиска инјекција од 330 милиони евра, пренесуваат шпанските медиуми.

Откако неодамна клубот добива 207 милиони евра со продажбата на 10% од телевизиските права за следните 10 години, сега е на пат да комплетира уште една зделка.

Сега каталонскиот клуб ќе продаде 49% од сестринската компанија „БЛМ“, која се занимава со марчендајзинг на клубот и ќе добие 330 милиони евра.

Со овие средства клубот ќе може финансиски да се рехабилитира и да биде активен на трансфер пазарот.

Медиумите очекуваат дека после трансферот на Рафиња, Барселона сега да тргне во финализирање на трансферот на Левандовски, а не е исклучено пристигнување на уште една ѕвезда како Кунде или Бернардо Силва.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...