Барселона го извести Френки де Јонг дека ќе биде продаден

Капитенот на Јувентус, Џорџо Кјелини потврди дека ќе ја заврши репрезентативната кариера на пресметката против Аргентина на „Вембли“, каде минатото лето го постигна најголемиот успех со „аѕурите“ искачувајќи се на кровот на Европа.

Искусниот дефанзивец на Јувентус на тој начин во јуни ќе стави точка на репрезентативната кариера, откако минатиот месец со „аѕурите“ ја прокоцка шансата да го освои Светското првенство во Катар. Македонија застана на патот на Италијанците во плеј-офот од баражот за пласман на мундијалот.

“Ќе се збогувам со репрезентацијата на Вембли, каде што го достигнав врвот на кариерата со освојување на Европското првенство. Сакам да се простам со убави спомени. Ова секако ќе биде мојот последен натпревар за Италија”, изјави Кјелини.

Тој беше далеку повоздржан за крајот на неговата клупска кариера, бидејќи договорот со Јувентус му истекува дури во летото 2023 година.

„Мојата љубов кон Јувентус не е завршена и никогаш нема да биде. Се разбира, на крајот на сезоната ќе размислам за се и ќе разговарам со моето семејство за да ја донесам најдобрата одлука. Прво да го освоиме четвртото место и да го освоиме Купот на Италија, а потоа ќе седнам со двете семејства – со семејство и со Јувентус и ќе одлучиме што е најдобро за сите“, истакна Кјелини.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...