Барселона падна кај Олимпијакос, дебакл за Црвена Звезда во Минхен

Светското првенство во Катар го доби костурот откако вечерва во Доха беа извлечени групите. Иако не се познати сите учесници, недостигаат уште три селекции за пополнување на комплетната бројка, сепак, веќе се познати сите натпревари и календарот на натпреварување.

Мундијалот ќе го отвори домашната селекција на Катар во дуелот против Еквадор.

ГРУПНА ФАЗА

Понеделник, 21 ноември
Група А: Катар – Еквадор
Група А: Сенегал – Холандија
Група Б: Англија – Иран
Група Б: САД – Велс или Шкотска / Украина

Вторник, 22 ноември
Група Ц: Аргентина – Саудиска Арабија
Група Ц: Мексико – Полска
Група Д: Франција – Перу или Австралија / Обединети Арапски Емирати
Група Д: Данска – Тунис

Среда, 23 ноември
Група Е: Шпанија – Костарика или Нов Зеланд
Група Е: Германија – Јапонија
Група Ф: Белгија – Канада
Група Ф: Мароко – Хрватска

Четврток, 24 ноември
Група Г: Бразил – Србија
Група Г: Швајцарија – Камерун
Група Х: Португалија -Гана
Група Х: Уругвај – Јужна Кореја

Петок, 25 ноември
Група А: Катар – Сенегал
Група А: Холандија – Еквадор
Група Б: Англија – САД
Група Б: Велс или Шкотска / Украина – Иран

Сабота, 26 ноември
Група Ц: Аргентина – Мексико
Група Ц: Полска – Саудиска Арабија
Група Д: Франција – Данска
Група Д: Тунис – Перу или Австралија / Обединети Арапски Емирати

Недела, 27 ноември
Група Е: Шпанија – Германија
Група Е: Јапонија – Костарика или Нов Зеланд
Група Ф: Белгија – Мароко
Група Ф: Хрватска – Канада

Понеделник, 28 ноември
Група Г: Бразил – Швајцарија
Група Г: Камерун – Србија
Група Х: Португалија – Уругвај
Група Х: Јужна Кореја – Гана

Вторник, 29 ноември
Група А: Холандија – Катар
Група А: Еквадор – Сенегал
Група Б: Велс или Шкотска / Украина – Англија
Група Б: Иран – САД

Среда, 30 ноември
Група Ц: Полска – Аргентина
Група Ц: Саудиска Арабија – Мексико
Група Д: Тунис – Франција
Група Д: Перу или Австралија / Обединети Арапски Емирати – Данска

Четврток, 1 декември
Група Е: Јапонија – Шпанија
Група Е: Костарика или Нов Зеланд – Германија
Група Ф: Хрватска – Белгија
Група Ф: Канада – Мароко

Петок, 2 декември
Група Г: Камерун – Бразил
Група Г: Србија – Швајцарија
Група Х: Јужна Кореја – Португалија
Група Х: Гана – Уругвај

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...