Бектеши: експертот за енергетика – шпиц кандидат, секогаш во офсајд

Министерот за економија, Крешник Бектеши го прашаа новинарите со тоа што најголем дел од експертите по енергетика коментират дека како Влада не преземате ништо и тоа го правете со цел одредени фирми коишто се појавиле сега на пазарот да можат да профитираат во сметка на грбот на граѓаните?

Но, министерот Бектеши истакна дека ЕСМ ги покрива 100% од потребите на универзалниот снабдувач.

“Не верувам дека некои приватни фирми го снабдуват универзалниот снабдувач. Согласно закон само ЕСМ има право да го снабдува универзалниот снабдувач со одлука на Влада .

Ако мислите на тие експерти кои се и во политика се исто така, тие значи колку што знам и шпиц кандидати биле но највероватно секогаш се во офсајд“ – кажа Бектеши.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...