Белгиската влада во потрага по двесте соработници за претседавањето со ЕУ


Фото: Пиксабеј

Федералната администрација на Белгија се подготвува за претседавањето со ЕУ за две години и бара над 200 нови соработници од разни области, јави дописничката на МИА од Брисел.

Ова денеска го јави државната новинска агенција, Белга. Белгија го презема кормилото на ЕУ во првите шест месеци од 2024, но нема доволно кадар.

Процедурата започната од страна на федералната администрација ќе трае до крајот на овој месец за да изнајде секакви корисни профили, но договорите за работа се сите привремени, меѓу седум и осумнаесет месеци.

По првата рунда селекција, администрацијата ќе бара поспецифични профили како правници, експерти по земјоделство, здравство и животна средина, велат од администрацијата, а се бараат и преведувачи, био-инженери, специјалисти по комуникација, финансии и администрација.

Кадрите се регрутираат во јавната администрација и државните институции. 

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...