Белорусија воведе смртна казна со пукање за обид за тероризам


Утре, треба да има резултати од обдукцијата на телото, кое денеска беше пронајдено во водите на Дунав, а се претпоставува дека се работи за Хрватот Матеј Периш.

„Телото што денеска беше пронајдено во водите на Дунав ќе биде однесено на обдукција, каде што во согласност со процедурата ќе се направи обид да се утврди причината за смртта, како и да се утврди дали Матеј исчезнал“, рече началникот на Управата за криминалистичка полиција, Антонио Геровац.

Ќе видиме со српската полиција какви дејства треба да се преземат и дали тоа ќе биде возможно.

„Сѐ зависи од тоа од каков генетски материјал ќе биде направена ДНК – крв, меко ткиво, коски. Од тоа зависи и времетраењето на анализата. Допрва треба да се утврдат сите околности за откривањето на телото. Телото, најверојатно, ќе остане во Белград до петок. Резултатите од обдукцијата треба да се знаат утре. Првин семејството ќе дознае дали е Матеј“, додаде Геровац.

Таткото на Матеј во изјава за ХРТ рече дека долгоочекуваната вест е многу тешка и болна.

„Ја чекавме веста, ја чекавме вистината и таа вистина излезе таква каква што е, болна, тешка“, рече Ненад Периш откога српското МВР го известило дека е пронајдено тело на маж во Дунав, чија облека одговара на таа што ја носеше син му Матеј, кој исчезна во Белград на 30 декември 2021 година.

„Иако се случи разделбата, надежта дека повторно ќе се сретнеме никогаш нема да престане да биде таму“, рече Ненад Периш и им се заблагодари на сите што помогнаа да се открие вистината.

Тој во интервју за РТЛ додаде: „Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја“.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...