Бенет: Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади


фото: Фејсбук

Израелскиот премиер Нафтали Бенет изјави денеска дека Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади преку свои посредници, една недела по убиството на полковникот на Револуционерната гарда, Хасан Саџад Ходаи во Техеран, за што Иран го обвинува Израел.

Ходаи, когo Израел го обвинува дека планирал напади врз негови граѓани низ светот, е убиен од две лица на мотор додека управувал со својот автомобил.

Припадници на Гардата откриле и уапсиле членови на израелската разузнавачка служба веднаш по оружениот напад во Техеран, објавија ирански медиуми.

Кабинетот на Бенет, кој ја надгледува разузнавачката агенција Мосад, одби да го коментира атентатот, но премиерот го обвини Иран за постојани напади врз израелски цели.

– Со децении, иранскиот режим практикуваше тероризам против Израел и регионот преку посредници, емисари, но главата на октоподот, самиот Иран, ужива имунитет – истакна Бенет.

Според него, ерата на имунитет за иранскиот режим е завршена.

– Оние кои финансираат терористи, оние кои вооружуваат терористи и оние кои испраќаат терористи, ќе ја платат целата цена – додаде израелскиот премиер

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...