Бензема ги однесе Реал во полуфинале по 120 минути против храбрите Челси

Карим Бензема беше херој на Реал Мадрид на првиот меч од четврт-финалето во Лигата на шампионите против Челси, постигнувајќи хет-трик на „Стемфорд Бриџ“ за убедлива 1:3 победа, и повторно беше човекот кому „кралевите“ треба да му бидат благодарни, откако го постигна клучниот гол во продолженијата за Реал да загуби со 2:3 против мотивираните актуелни шампиони, резултат кој беше доволен за пласман.

Мејсон Маунт уште во првото полувреме ги донесе Челси до водство од 0:1, за да му му асистира на Антонио Ридигер за 0:2 на почетокот на второто полувреме, резултат со кој се „поништи“ предноста на Реал.

Тимот на Томас Тухел покажа дека не случајно лани стана европски шампион со одлична игра и голот на Тибо Куртоа постојано беше во опасност. Маркос Алонсо даде уште еден гол, кој беше поништен поради игра со рака, пред Тимо Вернер во 76. минута да зголеми на 0:3, резултат за елиминација на 13-кратниот европски шампион. Но, тогаш на сцена стапи 36-годишниот Лука Модриќ, кој имаше совршена асистенција до Родриго, кој само што беше внесен во игра, за 1:3 и приморување на продолженија.

Во нив, конечно, профункционира врската Винисиус Жуниор-Бензема, за 2:3, чесен пораз, но и пласман во полуфиналео, каде што ќе ги чека подобриот од утрешниот дуел меѓу Атлетико Мадрид и Манчестер сити (англискиот клуб има 1:0 предност од првиот меч).

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...