Бензема и Реал со слатка одмазда против Челси, Вилјареал со предност против Баварците


Карим Бензема уште еднаш докажа дека е во најдобра форма во неговата кариера на 34 години, постигнувајќи фантастичен хет-трик за да ги предводи Реал Мадрид до одмазничка 3:1 победа на Челси на „Стемфорд Бриџ“, додека Вилјареал на својата „Керамика“ покажа дека е екстремно сериозен клуб со 1:0 победата над фаворизираните Баерн Минхен.

Лани, Челси на патот до европската титула, успеа да ги елиминира токму Реал Мадрид во полуфиналето, така што шансата да се дојде на гости во дождливиот Лондон по одмазда беше примамлива. Бензема, кој игра во неверојатна форма, ја покажа неговата класа постигнувајќи два гола за три минути во 21. и 24. минута за шок за домаќините. Каи Хаверц во 40. минута ја врати надежта на Челси со убав гол по асистенцијата на Жоржињо, но само што почна второто полувреме, голманот Едуар Менди направи неверојатна грешка, која Бензема ја искористи за комплетирање на хет-трикот.

Во Шпанија пак, Вилјареал дојде до рано водство во 8. минута, кога Арнаут Данџума успеа да го совлада Мануел Ноер, а „подморницата“ имаше и поништен гол поради офсајд преку Кокелин, најавувајќи интересен реванш на „Алијанц арената“.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Челси – Реал Мадрид 1:3

Вилјареал – Баерн Минхен 1:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...