Бензема на чекор од рекордот на Роналдо


Фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема, оваа сезона постигна девет гола во нокаут фазата од Лигата на шампионите, еден помалку од рекордерот Кристијано Роналдо.

Бензема, со двата гола против Манчестер сити, во феноменален натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите, уште еднаш ја воодушеви фудбалската јавност.

Францускиот репрезентативец синоќа го постигна својот 14-ти гол во овосезонското издание на Лигата на шампионите и деветти кога е во прашање само нокаут фазата од ова натпреварување. Така тој дојде на чекор до рекордот кој го постави неговиот поранешен соиграч Кристијано Роналдо.

Роналдо во сезоната 2016/2017 постигна 10 гола во нокаут фазата од Лигата на шампионите и со тоа постави рекорд. Но, тој рекорд може да падне на следниот натпревар помеѓу Реал и Сити.
Роналдо е рекордер и по вкупниот број на голови во една сезона во Лигата на шампионите, во групната и нокаут фазата, Португалецот во сезоната 2013/2014 постигна неверојатни 17 гола. Бензема има 14 …

Бензема сезонава на 41 натпревар постигна исто толку голови во сите натпреварувања, а на вечната листа на стрелци во Лигата на шампионите се наоѓа на четвртата позиција со 85 гола, еден гол помалку од Роберт Левандовски кој е на третата позиција.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...