Бензема пак „удри“ за нова „ремонтада“ на Реал кај Севилја

На Пари Сен-Жермен му беа поништени два гола, но сепак, стигна до 2:1 победа над Олимпик Марсеј во големиот француски „Ле класик“ на „Паркот на принцовите“, кој не разочара.

Резултатот беше отворен бргу, кога во 12. минута, Нејмар постигна прекрасен гол со лоб-удар за да ги донесе домаќините во водство, но во 31. минута од мечот хрватскиот репрезентативец Дује Чалета-Цар израмни по една мешаница пред голот на Џанлуиџи Донарума.

Лионел Меси постигна прекрасен гол во 41. минута, но тој беше поништен поради офсај позицијата во кој се наоѓаше неговиот асистент Килијан Мбапе. Сепак, „светците“ отидоа на одмор со предност кога Мбапе беше прецизен од белатаа точка во 45. минута.

Во 76. минута, Меси му асистираше на Мбапе, кој постигна гол, кој исто така беше поништен поради офсајд, а Марсеј во 85. минута израмни преку Вилијам Салиба, но и тој гол беше поништен од ВАР системот.

Со победата, ПСЖ се одвои на 15 поени пред ОМ на врвот на табелата во Лига 1, со само уште шест кола до крајот на сезоната, односно максимални 18 поени за освојување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...