Берлин: Албанија да не се одвојува, Македонија заслужува солидарност оти ја чекаше во 2020 година

Владата на премиерот Кирил Петков направи хаос во надворешната политика, особено во случајот со РС Македонија, економијата и владата. Ова го изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев.

Тој рече дека на чело на државата се некои случајни луѓе кои се водени од омраза.

„Влегоа во институциите и почнаа да го бришат успехот на надворешната политика и економијата. Секаде гледаме уривање, нема изградба“, изјави Плевнелиев.

Поранешниот претседател ја коментираше и изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска, која вчера рече дека има сериозни несогласувања меѓу Министерството за надворешни работи и надворешнополитичкиот тим на премиерот Кирил Петков за прашањето за евроинтеграциите и преговорите со Македонија.

„Не е чесно од страна на Владата, со оглед на тоа што има консензус во општеството и одлука на парламентот, да се делува задкулисно во однос на Северна Македонија. Доказ за тоа е што Генчовска не знае што прават премиерот и неговите советници“, категоричен е Плевнелиев.

Тој нагласи дека политиката за Северна Македонија треба да се стави на маса, а не да одлучуваат некои советници.

„ЕУ е унија на вредности. И ако овие вредности се владеење на правото и човекови права, Бугарија мора да добие гаранции дека мора да се почитуваат Договорот за пријателство и добрососедство, како и правата на граѓаните“, рече ексретседателот.

За работата на Мешовитата комисија за историски прашања, за која Петков тврдеше дека постигнала значителен напредок, Плевнелиев рече: „Прогрес ќе има само кога ќе видиме некаква промена во нивните учебници. Тоа воопшто не се случи“.

Тој, исто така, не ја исклучи можноста дека премиерот Петков дал некакви ветувања за брзо започнување на преговорите за Македонија со ЕУ без исполнување на условите на Бугарија.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...