Берлускони: Крајно сум разочаран од Путин, нападот на Украина ја фрли Москва во прегратките на Кина

Месец и пол по почетокот на руската инвазија врз Украина, рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, за „Њузвик“ објаснуваше зошто Русија започнала, како што ја нарекуваат, „специјална воена операција“, пренесуваат медиумите.

Според нив, Антонов детално ги опишал барањата кои, доколку се исполнат, би можеле да го прекинат конфликтот. Антонов кажал дека украинскиот режим не е подготвен да го запре геноцидот.

„Специјалната операција во Украина е резултат на неподготвеноста на режимот во Киев да го запре геноцидот врз Русите со исполнување на обврските кон меѓународните партнери. Очигледна е и желбата на земјите-членки на НАТО да ја искористат територијата на соседната земја за да воспостават упориште во борбата против Русија“ изјавил Антонов.

Тој во интервјуто оценил дека западните земји се директно вклучени во настаните во Украина бидејќи продолжуваат да го снабдуваат Киев со оружје и со тоа го поттикнуваат на натамошни конфликти.

Рускиот амбасадор посочил дека ваквите акции се опасни и провокативни бидејќи, како што навел, се насочени против Русија. Тој посочил дека тоа може да доведе до директен воен конфликт меѓу САД и Русија.

Антонов го повторил ставот на Москва дека „сите конвои на територијата на Украина со оружје и воена опрема што пристигнаа од Запад се легитимна воена цел на руските вооружени сили“.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...