Бернардо Силва: Тие победија четири пати од последните пет гостувања


Ѕвездата на Манчестер сити, Бернардо Силва тврди дека португалската репрезентација нема да чувствува дополнителен притисок поради тоа што игра против наводно послаба репрезентација како Македонија, посочувајќи на стилот на игра на нашата репрезентација.

„Тие победија четири од последните пет гостувања во квалификациите за Светското првенство, од кои двапати против џинови како Германија и Италија и тоа кажува многу. Се работи за агресивен тим, кој ќе постави притисок и ќе пристигне со голема сасмодоверба. Но, за нас притисокот секогаш постои бидејќи не се работи за ривалот, туку за одење на Светско првенство. Мораме да бидеме во Катар и да не ги разочараме нашите фанови“, објасни Бернардо Силва на прес-конференција пред мечот.

Жоао Мутињо, признава, дека сите во тимот очекувале дуел со Италија.

„Нема да лажам, очекувавме дека противникот ќе биде Италија. Но, денеска фудбалот е поинаков, секој тим може да победи на ова ниво, без разлика на имињата, бројките или статистиката. Тие имаат силен состав и ќе се обидат да ни го загорчат животот во вторник“, вели Мутињо.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...