Бил Гејтс: „Сите мои средства ќе ги донирам во добротворни цели, повеќе не сакам да бидам меѓу најбогатите луѓе на светот“

Индексот на милијардери на Блумберг го наведува Бил Гејтс како четвртиот најбогат човек во светот. Гејтс сега вели дека сака да оди се пониско во рангирањето.

Бил Гејтс, веќе еден од најголемите филантропи во светот, најави дека најголемиот дел од своето лично богатство ќе го донира во добротворни цели. На почетокот на 2021 година, Бил Гејтс беше на листата на четвртата најбогата личност во светот според индексот на милијардери на Блумберг.

Најголемиот дел од неговото богатство ќе оди во фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, која ја основаше во 2000 година.

„Што се однесува до иднината, имам намера да го донирам буквално целиот мој имот на фондацијата. Ќе одам сè подолу и подолу во рангирањето на најбогатите луѓе во светот, додека не излезам целосно од листата. Верувам дека имам морална обврска да ги вратам моите ресурси, со цел да се осигурам дека тоа може да има важно влијание, намалувајќи го страдањето и подобрување на животот на луѓето“ -објави Гејтс.

Објавувајќи дека сака да ги донира своите средства, Бил Гејтс потоа ги покани и другите милијардери да го сторат истото:

„Се надевам дека другите луѓе кои се во привилегирана богата позиција ќе одлучат да го направат истото“, рече тој..

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...