Бишевац: Кај нас владее анти-руска хистерија која преминува во русофобија

„За јавноста воената интерванција на Русија врз Украина не беше очекувана. Во војната прво гине вистината. Тоа значи длабинска проверка на сите информации кои доаѓаат од двете страни. Во владеењето на Путин може да се каже дека е апсолутисчко, но тоа не значи дека е нерационално, колку и да звучи тоа еретички. Кај нас владее некаква анти-руска хистерија која преминува во русофобија. Јас сум против цензура, мислам дека не е добар чекорот да се забранат руски медиуми во Европа, па и кај нас. Со таква цензура се навредува интелигенцијата на народот. Русија не е така диктаторско општество како што светот сака да ја прикаже“ – вели Сафет Бишевац, поранешен пратеник во Студио 10 на ТВ24.

Тој смета дека „одлуката на руската амбасада е логична. Најголемата цена од оваа агресија ја плаќаат недолжните цивили. Контектот не е прикажен на вистинскиот начин“.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...