Бобан Грнчаров ќе биде тренер на Вардар до крајот на сезоната

Во тек е 75. сезона во НБА, а по тој повод раководството на лигата го организираше изборот на најдобрите Европејци во историјата на најсилната светска кошаркарска лига. Избрани се две петорки, а во неа застапени се кошаркарите од регионот.

Тимовите беа избрани од навивачи од Европа, како и престижен панел составен од повеќе од 40 претставници на европски медиуми, радиодифузери, влијателни и познати личности. Гласовите на навивачите учествуваа со 50 отсто од конечниот резултат, додека комисијата ги одреди преостанатите 50 отсто.

Првиот најдобар европски НБА тим на сите времиња го сочинуваат двократниот МВП на НБА, Јанис Антетокумпо, трикратниот олстар на НБА, Лука Дончиќ, двократниот НБА шампион Пau Гасол, шампионот во 2011 година, Дирк Новицки и четирикратниот НБА шампион, Тони Паркер.

Дирк Новицки, кој играше за Далас Маверикс во текот на својата 21-годишна кариера и моментно е шести најдобар НБА стрелец на сите времиња, доби најмногу гласови.

Вториот најдобар европски НБА тим на сите времиња го сочинуваат актуелниот МВП играч на НБА, Никола Јокиќ, членовите на „Куќата на славните“ на кошарката, Тони Кукоч и Арвидас Сабонис, НБА шампионот од 2011 година, Предраг Стојаковиќ и покојниот Дражен Петровиќ.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...