Бодо/Глимт останува кошмар за Рома на Мурињо

Барселона успеа да извлече 1:1 реми на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првиот меч од четврт-финалето на Лига Европа за да остане најголем фаворит за трофејот во второто по сила европско натпреварување. Вест хем, пак, со 10 играчи имаше водство против Лион, за да се задоволи со 1:1 реми, а Брага во Португалија со 1:0 беше подобра од Глазгов Ренџерс.

Младиот Ансгар Кнауф ги донесе „орлите“ во водство во 46. минута од мечот со фантастичен гол, а домаќините исто така имаа и досуден пенал, кој потоа беше „преиначен“ по прегледувањето на ВАР-снимките, но Френки де Јонг, кој само што влезе во игра во 66. минута одлично проигра со Феран Торес, кој успеа да израмни за Каталонците.

Вест хем, пак, во Лондон останаа без Арон Кресвел во финишот на првото полувреме по директниот црвен картон, но одличниот Џерод Боуен во 52. минута им донесе 1:0 водство. „Лавовите“ успеаја да израмнат во 62. минута преку поранешниот фудбалер на Тотенхем, Танги Ндомбеле.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Брага – Ренџерс 1:0

Ајнтрахт Франкфурт – Барселона 1:1

Вест хем – Лион 1:1

Претходно играа:

РБ Лајпциг – Аталанта 1:1

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...