Болоња го „урна“ Интер и му направи услуга на Милан!


Ливерпул во второто полувреме успеа да го „скрши“ жилавиот отпор на Вилјареал, за да стигне до 2:0 победа во првиот меч од полуфиналето на Лигата на шампионите, за да патува на реваншот на „Керамика“ како голем фаворит за ново европско финале.

Во првото полувреме, тимот на Унаи Емери дојде со јасна тактика на дефанзивна игра на „Енфилд“ дозволувајќи домашниот тим да ја контролира играта, и во првото полувреме беа успешни  ги спречат сите напади, со две одлични обрани на Херардо Рулји и со стативата по одличниот обид на Тијаго Алкантара.

Меѓутоа, само што почна второто полувреме, во 52. минута, обидот за нафрлање на Џордан Хендерсон заврши во ногата на дефанзивецот Первис Еспупињан за да го излаже голманот и „црвените“ да дојдат до водство. Само две минути подоцна, Мохамед Салах одлично го пронајде Садио Мане за удвојување на водството.

Во второто полуфинале од ЛШ, кое се одигра вчера, Манчестер сити и Реал Мадрид во возбудливо гол-шоу одиграаа 4:3 за англискиот клуб.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...