PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Болсонаро одбил да ја осуди руската инвазија на Украина

Feb 28, 2022

Според неговите зборови, тој е против било какви санкции кои би имале негативни последици по Бразил и укажал на руското ѓубриво кое е од клучна важност за земјоделскиот сектор на таа држава.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро одбил да ја осуди воената операција на Русија во Украина, и за разлика од ставот на неговата администрација, најавил дека таа земја во ОН ќе биде неутрална.

Болсонаро на прес-конференцијата рекол дека Бразил ќе остане неутрален во спорот, нагласувајќи дека “Русија и Украина се практично братски држави”.

Нема да бираме страна

„Нема да бираме страна, ќе продолжиме да бидеме неутрални и ќе помогнеме кога тоа ќе биде возможни. Повеќето Украинци зборуваат руски јазик“, нагласил Болсонаро.

Според неговите зборови, тој е против било какви санкции кои би имале негативни последици по Бразил и укажал на руското ѓубриво кое е од клучна важност за земјоделскиот сектор на таа држава.

Болсонаро додал дека украинскиот народ својата надеж ја ставил во рацете на комичарот Володимир Зеленски.

Гласање во Советот за безбедност на ОН

Бразилскиот претседател неодамна ги игнорирал повиците на САД да не оди во посета на РУсија и предизвикал негодување од своите западни сојузници бидејќи рекол дека е солидарен со Москва.

Кон крајот на неделата, Бразил гласал за нацрт резолуција на СБ на ОН со која се осудува руската воена операција во Украина, и покрај негодувањето на Болсонаро. Русија ставила вето на оваа резолуција.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ