Бомгартнер: На официјален Париз ќе му биде чест да се одржи првата меѓувладина конференција за време на француското претседавање

Информација за програмата и приоритетите на француското претседателство со советот на Европската унија се една од точките на денешната седница на македонската влада.

На официјален Париз ќе му биде чест да се  одржи првата меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ за време на француското претседавање во овие шест месеци – порача францускиот амбасадор Сирил Момгартнер..тој гледа напредок и интензивирање на разговорите помеѓу скопје и Софија.

Засега официјален Париз останува на ставот билатерално да се решава спорот.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...