Борел: ЕУ протерува 19 руски дипломати поради незаконски дејствија

Ова е опасност за сите нас. Започнува клучната фаза од војната, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој зборуваше на прес-конференција во Брисел.

„Она што сега го гледаме е бруталност од размери што не сме го виделе во Европа од Втората светска војна“, рече тој, оценувајќи ја состојбата како исклучително сериозна.

„Страшно е и, се разбира, предизвикува страдање за украинскиот народ, но тоа е исто така опасно за сите нас. Ја гледаме природата на војната на претседателот Путин, неговиот недостиг на почитување и владеење на правото, меѓународните правила и недостиг на почитување на основните човекови права“, додаде тој.

Столтенберг додаде дека Москва не се откажува од офанзивата врз Украина, но ќе се обиде повторно да се фокусира на целосно окупирање на регионот Донбас во наредните недели.

„Сега гледаме значително поместување на (руските) трупи од Киев со цел да се прегрупираат, повторно да се вооружат и снабдуваат и да се префрли фокусот на исток“, рече тој.

„Во следните недели очекуваме натамошни руски дејствија во источна и јужна Украина за да се обидат да го окупираат целиот Донбас и да создадат копнен мост до окупираниот Крим.

„Значи, ова е клучна фаза од војната“, предупреди Столтенберг.

Тој ја повика Кина да ја осуди руската агресија, обвинувајќи ја дека „се приклучува кон Москва во правото на народите да го изберат својот пат“.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...