PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Борел им честиташе на Украинците за ослободувањето на регионот Киев

Apr 3, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Унгарскиот премиер утрово во Будимпешта гласал на парламентарните избори заедно со сопругата Анико Левај, јавуваат локалните медиуми.

„Војната и мирот се загрозени на овие избори. Војната е во нашето соседство, меѓу две големи земји и ние мора да останеме надвор од конфликтот“, нагласи лидерот на владејачката партија Фидес.

Орбан изрази уверување дека неговите неистомисленици не ја гледаат сериозноста на ситуацијата и дека можат да преземат чекори кои би можеле да ја вовлечат Унгарија во конфликтот.

Според Националната изборна комисија (НВИ), до 9:00 часот на гласање излегле 10,31 отсто од гласачите.

Најголем одѕив е регистриран во округот Бекеш во југоисточна Унгарија со 11,43 отсто, а најмал на североистокот во округот Саболч-Шатмар-Берег со 9,78 отсто.

Излезноста во Будимпешта била 13,7 отсто.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ