Борел им честиташе на Украинците за ослободувањето на регионот Киев

Унгарскиот премиер утрово во Будимпешта гласал на парламентарните избори заедно со сопругата Анико Левај, јавуваат локалните медиуми.

„Војната и мирот се загрозени на овие избори. Војната е во нашето соседство, меѓу две големи земји и ние мора да останеме надвор од конфликтот“, нагласи лидерот на владејачката партија Фидес.

Орбан изрази уверување дека неговите неистомисленици не ја гледаат сериозноста на ситуацијата и дека можат да преземат чекори кои би можеле да ја вовлечат Унгарија во конфликтот.

Според Националната изборна комисија (НВИ), до 9:00 часот на гласање излегле 10,31 отсто од гласачите.

Најголем одѕив е регистриран во округот Бекеш во југоисточна Унгарија со 11,43 отсто, а најмал на североистокот во округот Саболч-Шатмар-Берег со 9,78 отсто.

Излезноста во Будимпешта била 13,7 отсто.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...