Борел: Русија доживеа голем неуспех


Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека војната во Украина е голем неуспех за Русија.

„Се обидоа да го заземат Киев, а сега го напуштија. Гледаат дека е невозможно да се заземе главниот град“, рече Борел на прес-конференција во Луксембург.

„Тие ги прегрупираат своите трупи на исток и Украинците се убедени дека ќе започнат голема офанзива во Донбас во близина на нивните логистички бази“, рече тој. Борел, исто така, ја карактеризира инвазијата како „хорор“.

„Она што го остави руската армија зад себе се убиени цивили, уништени градови, неселективно бомбардирање, како она што го гледаме на железничката станица (во Краматорск). Многу сме загрижени за човечките последици од оваа војна“, додаде тој.

Зборувајќи за новите санкции, Борел изјави дека ништо не е исклучено па ниту нафтата и гасот, но дека се’ уште не е донесена одлука за тоа.

„Лесно е да им се каже на некои земји-членки кои не користат руски гас да не користат руски гас, но кај другите земји-членки кои се многу зависни од рускиот гас, тоа не е така лесно“, рече тој.

Текстот Борел: Русија доживеа голем неуспех е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...