Браво за Македонецот Андоновски: Дозволи за САД да настапи репрезентативка со хендикеп!


Maкедонецот Влатко Андоновски кој е селектор на женската репрезентација на САД испиша историја не само во репрезентацијата на САД туку и пошироко.

Андоновски дозволи фудбалерка со хендикеп да настапи и тоа да одигра 90 минути во репрезентацијата на САД. САД овој натпревар против Колумбија го доби со 2:0.

Станува збор за Карсон Пикет, таа стана првата репрезентативка која настапила на фудбалски натпревар со разлика во екстремитетите.

„Добро тренираше во изминатите денови и среќен сум што одигра навистина добри 90 минути“, изјави Андоновски по натпреварот.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...