Бразил не сака набљудувачи на ЕУ на изборите во октомври


Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќање до албанскиот парламент преку видео-порака апелираше до земјата да ги затвори пристаништата за руските бродови и да го ограничи доаѓањето на руските туристи, пренесуваат албанските медиуми.

Зеленски додал дека руските банки треба да се одвојат од глобалниот финансиски систем, а во меѓувреме да се затворат пристаништата за руските бродови и да се ограничи бројот на руски туристи, пишува „Euronews Albania“.

Украинскиот претседател изјавил дека во Европската Унија се разговара за шестиот пакет санкции и дека обемот на трговијата со Русија мора да се намали, колку и да е тешко, и дека Обединетите нации треба да ја прекинат соработката со оваа земја.

Тој во своето обраќање пред албанскиот парламент изјавил дека украинската армија пронашла масакрирани тела во зоните напуштени од руски војници.

Додал дека „Русите не дозволуваат да се доставуваат храна и лекови во зоните на вооружени конфликти и дека дури и убиваат деца“, пренесува албанскиот „Дејли Њуз“.

Зборувајќи за ситуацијата во Мариупол, украинскиот претседател изјавил дека тоа е целосно уништен град во кој има само уништување, убиства и тотален грабеж и дека се уништени многу верски објекти.

Зеленски и се заблагодарил на Албанија за поддршката што оваа земја и ја дава на Украина, пишува медиумот.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...