Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

Шпанска „Марка“, во денешнто издание ги објави бруто платите на најплатените фудбалери во светот. Во Топ 10 има по тројца играчи на ПСЖ и Реал Мадрид. Забележливо е дека двајца од десетте најплатени речиси и да не играат оваа сезона, а еден поради честите повреди, во последните четири сезони, ретко кога одиграл повеќе од 25 натпревари во сезоната.

Прв на листата е Нејмар. Бразилецот, кој не игра повеќе од 25 натпревари во сезона, има плата од 50.000.000 евра. Втор на листата е неговиот соиграч Лионел Меси. Годишната бруто плата на Аргентинецот изнесува 40.000.000 евра.

Третиот играч на ПСЖ, Килијан Мбапе е трет на оваа листа со 26.400.000 евра. Прогнозите се дека Мбапе од наредната сезона, без разлика на тоа дали ќе остане во ПСЖ или ќе го смени клубот, ќе биде на врвот на листата.

Двајца на оваа листа, од почетокот на сезоната, вкупно настапиле на 12 натпревари за Реал. Герет Бејл е трет, а Еден Азар шести.

Комплетната листат со бруто плати:

1. Нејмар (ПСЖ) – 50.000.000 евра
2. Лионел Меси (ПСЖ) – 40 000.000 евра
3. Герет Бејл (Реал) – 34.000.000 евра
4. Кристијано Роналдо (Манчестер јунајтед) – 31.560.000 евра
5. Антоан Гризман (Атлетико) – 30.000.000 евра
6. Еден Азар (Реал) – 30.000.000 евра
7. Килијан Мбапе (ПСЖ) – 26.400.000 евра
8. Кевин Де Брујне (Манчестер сити) – 24.720.000 евра
9. Карим Бензема (Реал) – 24.000.000 евра
10. Давид Де хеа (Манчестер јунајтед) – 23.300.000 евра

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...