Британците со драстични казни за користење кокаин на трибините


Ф1 новинарите на „Скај спортс“ ги објавија првите фотографии од промените на болидот на Мерцедес пред Шпанското ГП во Барселона, со кои се надеваат дека ќе имаат голем скок во перформансите по лошиот старт на сезоната.

Мерцедес последните осум сезони ги освојуваа титулите кај конструктори со својот доминантен болид, за оваа сезона да паднат зад Ферари и Ред бул, по што шефот на тимот Тото Волф призна дека со подобрувањата во Шпанија ќе знаат дали да продолжат да го „тераат“ уникатниот дизајн без странични крила или да го сменат концептот.

Мерцедес имаа еден ден тестирање на патеката Пол Рикар во Франција во средата, односно термин за снимање на реклами – во кој смееја да возат само 100 километри, или околу 17 кругови. Зад воланот беше Џорџ Расел.

Фотографиите од Барсеона покажуваат мали крилца под болидот кон предното крило, дизајн кој Ферари и Ред бул го користат од стартот на сезоната и со кој треба да се подобри текот на воздухот во предниот дел на болидот. Исто така има и мали промени на подот, една од слабостите на Мерцедес оваа сезона. Дали ова ќе донесе до пообрувања, останува да се види.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...