Британија и Холандија ја презедоа контролата на небото над Романија и Бугарија

Српскиот претседател Александар Вучиќ им порача на косовскиот премиер Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ: „Оставете ја Србија на мир и престанете да ја залажувате јавноста“.

„Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста, а ние се горееме на фактот што самите сакаме да ја заштитиме нашата земја“, рече, меѓу другото, Вучиќ.

Тој посочи дека кампањата за жигосување на Србија, која доаѓа од одредени центри на моќ и делови од регионот, е забрзана во последните неколку месеци.

„Не е од вчера, најизразената улога на отворена и гола омраза кон Србија и сè што е српско доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И се подразбира дека тие секогаш користат невистини и голи лаги само со една цел – да се претстават како наводни жртви, а Србија како голем агресор на секој можен начин“, рече Вучиќ.

Тој додаде: „Го искористија нашето легално купување на кинескиот систем за противвоздушна одбрана FK3, кој е одбранбено оружје, да му кажат на целиот свет дека ние сме кинески и руски сојузници, кои го загрозуваат мирот во регионот, иако ние сме целосно опкружени со НАТО-територии, не секогаш НАТО-земји“.

„Тие самите не се во можност да кажат на кој начин ги загрозуваме со одбранбено оружје. Нашиот систем служи за уништување крстосувачки ракети, непријателски авиони, кои би го нарушиле воздушниот простор на Србија. Па се прашувам како ја загрозуваме Приштина или како ја загрозуваме Подгорица на таков начин? Да се ​​пошегуваме, подобро е да купиме спрејови ‘аутан’ бидејќи многу поважно ни е да се заштитиме од роеви муви и комарци отколку од какви било сериозни воздушни сили што тие ги имаат. Шегата настрана, суштината овде е нешто друго – во желбата да ѝ се наштети на Србија, во желбата Србија секогаш да биде виновна или да биде слаба, како што тие ја доживуваа кога ја прогласија независноста на Косово“, рече Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...