Британската министерка Трас: Русија да биде суспендирана од Советот за човекови права на ОН

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека е потребно да се соберат докази за да му се суди на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства.

„ Тој е воен злосторник“, рече Бајден за Путин по извештаите за масовни убиства на цивили од страна на руските трупи во градот Буча, северозападно од главниот град на Украина, Киев.

„ Тој е брутален, а она што се случува во Буча е нечуено и сите го виделе“, им рече Бајден на новинарите.

„ Мислам дека тоа е воено злосторство… Тој треба да одговора.

Бајден, исто така, рече дека планира да побара дополнителни санкции за Русија поради нејзините дејствија за време на војната, која започна со инвазијата на 24 февруари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека руските сили вршат геноцид, при што украинскиот народ бил „уништен и истребен“.

Градоначалникот на Буча изјави дека околу 300 жители на градот биле убиени во времето кога борците од Чеченија ја контролирале областа. Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзините војници убиле цивили во Буча.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...