Британски научници: Најдолгата инфекција со Ковид-19 траела 505 дена

Најдолгата инфекција со коронавирус кај едно лице, пред да почине од компликации предизвикани од Ковид-19, траела 505 дена, објавија британските научници.

Претходно, имаше податоци за друго лице кое било позитивно на САРС-КоВ-2 цели 335 дена.

Кај повеќето луѓе инфицирани со овој вирус, телото може само да го надмине и да ја победи инфекцијата, но пациентот кој бил позитивен 505 дена, имал сериозно ослабен имунолошки систем и повеќе коморбидитети.

Првиот позитивен тест го имал на почетокот на 2020 година, а потоа пациентот бил позитивен на сите други тестови, сè до неговата смрт во 2021 година.

Истражувачите, кои го проучувале вирусот кај деветмина ковид-пациенти во Лондон, откриле дека нови ковид варијанти може да се појават кај имунокомпромитирани лица.

Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон ги претставија своите резултати од истражувањето на Европскиот конгрес за клиничка микробиологија и заразни болести (ECCMID) во Лисабон.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...