Брнабиќ: ЕУ не може да одложува, Северна Македонија го смени името и се уште не почна со преговори


ЕУ не може постојано да одложува некои одлуки, изјави денеска во Фиренца српската премиерка Ана Брнабиќ, на собирот посветен на состојбите во Унијата, додавајќи дека тоа е случај за целиот регион на Западен Балкан, пренесе Телеграф.

Брнабиќ порача дека не треба да се занемари Западен Балкан и ЕУ да ја отвори вратата на некој друг, без разлика на политичката ситуација, бидејќи, како што рече, тоа би било голема грешка и не би било фер.

– Не можам да замислам некој да стане членка на ЕУ пред Западен Балкан – рече Брнабиќ.

Таа ја наведе Северна Македонија како пример дека и покрај тоа што го смени името, се уште не ги почна преговорите за влез во ЕУ.

Брнабиќ нагласи дека членството во ЕУ е секогаш политичка одлука, за која не е пресуден степенот на спроведени реформи, додавајќи дека одлуките за членство на Бугарија, Романија и Хрватска биле политички.

Таа го истакна и значењето на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, на Србија, Албанија и Северна Македонија, нагласувајќи дека е отворена поканата за приклучување и на другите од регионот, пишува Телеграф.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...