Брнабиќ: Во Србија би можеле да дојдат Лавров и Шолц


Известувачот за Македонија Илхан Ќучук реизбран за лидер на Европските Либерали

Европратеникот од бугарската партија ДПС, Илхан Ќучик, со огромно мнозинство гласови беше реизбран за копретседавач со Формацијата на Европските либерални партии.

Највисокиот Совет на Алијансата на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) со големо мнозинство го реизбра европратеникот од бугарското Движење за права и слободи (ДПС) Илхан Ќучук за копретседавач со АЛДЕ за втор последователен мандат, на четириесет и вториот Конгрес кој се одржува од 2 до 4 јуни во Даблин.

На средбата се дискутираше за предизвиците со кои се соочува Европската Унија и за приоритетите на Европа пред следните избори за Европскиот парламент.

Топ темите на разговор, на кои присуствуваа лидерите на либералните политички партии, беа иднината на Европа, снабдувањето со енергија, војната во Украина и патот кон мирот. Беа креирани политики кои ќе го обликуваат либералниот одговор на предизвиците со кои се соочува Европа. Од особено значење е тоа што лидерите едногласно изразија желба партиите да останат обединети.

Новоизбраниот копретседател на АЛДЕ посочи на неколку цели на кои партијата мора да работи напорно за да ги постигне во наредните месеци.

Ќучук смета дека првата работа е да се реформира АЛДЕ за да се претвори во најмодерна и најефикасна меѓу европските партии. Вториот приоритет е да се зголеми поддршката за националните партии кои се дел од либералното семејство. На крајот, тој ја истакна важноста на секоја активност во подготовка пред европското гласање во 2024 година, кое ќе им донесе победа на либералите.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...