Бројки на желби, бројки на разочарување, бројки на реалност!

Аналитичарот Даути, одговор до академиците:

БРОЕВИ НА ЖЕЛБИ, БРОЕВИ НА РАЗОЧАРУВАЊЕ, БРОЕВИ НА РЕАЛНОСТ!

„Ако со години си измислувал невистини, а потоа си почнал да им веруваш на истите, доаѓа денот да се погледнеш во огледалото, и тогаш мислиш дека огледалото лаже…“.
Вака аналитичарот Даут Даути ги искоментира некои ставови на македонските академици во врска со резултатит на пописот на населението во една негова објава на Фејсбук, споделувајќи ја својата последна колумна во весникот „Коха“, „Момент на реалноста“.

Тој понатаму појасни дека вистината за порастот на процентот на Албанците лежи во повисокиот наталитет кој резултирал со постепен пораст низ децении: на пописот 1981-19,8%, на двата пописи од 90-тите (делумно бојкотирани) -22,9 %, во 2002-25,17% и логично изгледа тоа што по две децении процентот со нормални демографски параметри се зголеми на над 29 проценти.

„Наместо да се грижат за сериозните општествени тенденции кои не засегаат истовремено сите нас(нискиот наталитет на Македонците, намалувањето на севкупниот број резидентното население и масовната миграција во странство, што не е само феномен на Македонија, над 130 илјади неопределени (треба нив да ги прашаат зошто), повикот за бојкот пред почетокот на пописот и се до анализата зошто Македонците биле помалку заинтересирани и помалку мотивирани да се попишат во дијаспората…), ги обвинуваат Албанците за нештата за кои тие самите треба да бидат одговорни: за создавање лажна илузија…“, напиша Даути, додавајќи:

„Кога академските интелектуални кругови ќе паднат во оваа замка, тие самите треба да ги објаснат причините и последиците, бидејќи со селективниот пристап создаваат магла за да ја сокријат реалноста што треба подобро да ја знаат“.

Целата колумна на Даут на овој линк:

Momenti i së vërtetës!

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...