Брод натоварен со житарици замина од Одеса

Брод натоварен со украински житарици го напушти денеска украинското пристаниште Одеса, јави Си-Ен-Ен Турк.

Турското Министерство за одбрана се уште не ја потврди информацијата, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Претходно, турското Министерство за одбрана, повикувајќи се на Заедничкиот координативен центар во Истанбул, објави дека првиот брод што ќе ја напушти Одеса по блокадата на украинските пристаништа на Црното Море ќе биде товарен брод од Сиера Леоне кој оди за Либан.

Поаѓањето беше планирано за 8:30 по локално време, односно 7:30 по средноевропско време.

На 22 јули, Москва и Киев потпишаа посебни договори со Турција и Обединетите нации, кои создадоа услови за деблокирање на извозот на украинското жито.

Договорено е да се извезат околу 22 милиони тони жито и друга земјоделска стока од црноморските пристаништа во Украина.

Како дел од договорот, на Русија и е дозволено да извезува житарки и вештачки ѓубрива.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...