Бугарија нема да испорача оружје во Украина: Премногу сме близу до конфликт


Бугарија одбива да испорача оружје на Украина, пишува „Блумберг“.

Премиерот Кирил Петков верува дека Бугарија е „премногу блиску до конфликт“ за да испрати оружје таму.

Истовремено, по ова прашање дојде до раскол во владејачката коалиција.

Социјалистичката партија предупреди дека ќе се повлече од коалицијата доколку воена опрема од Бугарија биде испратена во Украина. А другата коалициска партија – Демократската партија, соопшти дека ќе го стори истото доколку Бугарија одбие да достави оружје во Киев, пишува „Блумберг“.

Премиерот вети дека „ќе бара дијалог во коалицијата“.

Текстот Бугарија нема да испорача оружје во Украина: Премногу сме близу до конфликт е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...