Бугарија оди на уште едни избори, четврти за 15 месеци

Како и што се очекуваше, Бугарската социјалистичка партија (БСП) објави дека в четврток ќе го врати и нејзиниот мандат за формирање влада што значи дека распуштањето на парламентот е неминовно и Бугарија ќе оди на уште едни избори. Тие ќе бидат четврти по ред за 15 месеци. Се очекува претседателот Румен радев да го распушти парламентот идната недела, а изборите да се одржат на 2 октомври.

Ваквиот развој на настаните дојде откако во средата пропадна последниот обид на лидерката на БСП, Корнелија Нинова, да најде парламентарно мнозинство. Опозицијата го отфрли предлогот на БСП до крајот на годинава да се донесе законодавна програма на парламентот. Гласањето во собранието беше тест за тоа дали левицата може да најде мнозинство за успешно спроведување на мандатот.

Предлог-одлуката за усвојување на законодавна програма на собранието не беше усвоена за влакно. За овој предлог гласаа 119 пратеници, против беа 106 и еден воздржан. За предлогот беше доволно мнозинство од 121 пратеници. Против беа пратениците на ГЕРБ, ДПС, Преродба и Има таков народ.

„Она што се случи денеска му покажа на бугарското општество кој е на која страна на оваа линија на поделба – луѓето и партиите кои сакаат да се борат против корупцијата и оние кои сакаат да ја заштитат корупцијата“, изјави шефот на пратеничката група на БСП, Георги Свиленски. .

„Постапката за третиот мандат заврши. Одиме на избори и тоа е резултат на партиска себичност, ужасно ситен однос кон политиката во Бугарија наспроти предизвиците со кои се соочува нашата земја, несоодветноста и тешката неодговорност“, рече лидерот на Демократска Бугарија, Христо Иванов.

Според неговите зборови, ДБ се обиде да застане на страната на одговорноста и здравиот разум „и со овој капитал ќе се појави на претстојните предвремени избори“.

„Штета што за шест месеци ја урнаа државата, урнаа сѝ и нема луѓе кои сакаат да владеат“, изјави лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов откако БСП соопшти дека го враќа мандатот. Според него, целта на ГЕРБ на следните избори е да биде прва политичка сила. Според последните анкети ГЕРБ и Продолжуваме со промената се речиси изедначени, со многу мала предност на партијата на Борисов.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...