Бугарија оди на уште едни избори, расте поддршката за националистичките и проруските партии

Радев го назначи и поранешниот министер за труд Галаб Донев за вршител на должноста премиер од 2 август до формирање на новиот кабинет. Радев утре ќе ги претстави приоритетите на новата влада, соопштија од неговиот кабинет.

Бугарија се бори со зголемената инфлација, проблеми во снабдувањето со гас и други последици од војната во Украина. Назначувањето на 55-годишниот Донев, советник на премиерот за социјални прашања, се толкува како знак дека приоритет на привремената влада ќе биде заштита на домаќинствата од поскапувањата.

Тоа може да вклучи обнова на увозот на гас од Русија, прекинат во времето на владата на Петков, која зазеде тврд став кон Москва по почетокот на инвазијата.

Поранешниот премиер екскомуницира 70 руски дипломати, обвинувајќи ги за шпионажа и одби да го плати рускиот гас во рубљи, по што Москва го прекина дотокот на гас за Бугарија, која е целосно зависна од тој извор на енергија.

Владата на Петков, која дојде на власт со ветувања за борба против корупцијата, падна само шест месеци по преземањето на власта.

Оттогаш, имаше три неуспешни обиди да се обезбеди мнозинство во парламентот, продлабочувајќи ја политичката криза што може да се закани со милијарди евра од фондот за економско закрепнување на Европската унија и да ги наруши плановите за воведување на еврото во 2024 година.

Анкетите предвидуваат дека изборите во октомври повторно ќе доведат до поделен парламент. Центристичката ПП на Кирил Петков е поврзана со ГЕРБ, централно-десничарската партија на поранешниот премиер Бојко Борисов.

Истражувањата покажуваат дека по прекините на коалициската влада до јуни, немаат многу шанси за формирање нова коалиција по изборите, како и дека поддршката за националистичките и проруските партии расте.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...