Бугарија преминува на евро од 2024 година


За потсетување, бугарските власти и претходно изјавија дека нема да се откажат од воведувањето на еврото

Новата бугарска центристичка влада е решена да ја внесе Бугарија во еврозоната во 2024 година, изјави денеска министерот за финансии на земјата, Асен Василев.

-Уште еднаш како цел потврдивме дека Бугарија ќе го воведе еврото од 1 јануари 2024 година. Целата работа ја работиме во техничка смисла. Се оди прилично добро, така што сметаме дека нема да има проблеми-рече Василев во интервју за Ројтерс.

Тој додаде дека е „прилично сигурен“ за утврдениот датум за влез на Бугарија во еврозоната.

За потсетување, бугарските власти и претходно изјавија дека нема да се откажат од воведувањето на еврото.

Сепак, поддршката за влез на Бугарите во еврозоната е нестабилна, бидејќи околу половина од граѓаните веруваат дека тоа би имало негативни последици, а повеќе од три четвртини се загрижени за можните шпекулативни зголемувања на цените, според јулскиот национален барометар.

ТОП ВЕСТИ

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...