Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално блиска до Москва. Војната ги влоши политичките превирања што ја потресоа балканската земја, најсиромашната членка на ЕУ, во последниве години.Во 2020 година, Бугарите излегоа на улиците на најголемите протести од падот на комунизмот со желба да го соборат долгогодишниот премиер Бојко Борисов поради распространетата корупција. Со надеж дека ова ќе биде првиот чекор кон расчистување на јавната сцена, демонстрантите ја поттикнаа изборната спирала.

Во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, но во меѓувреме многумина ги напушти оптимизмот.

„Го уриваме рекордот по број на избори“, вели аналитичарот Даниел Смилов од Центарот за либерални стратегии.

Истражувањата на јавното мислење пред изборите покажуваат дека излезноста може да биде мала, а многу гласачи во Софија не го криеја својот гнев и разочарување.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...