Бугарската потпретседателка во Охрид: Правата на македонските Бугари да бидат вметнати во Уставот

Бугарските институции ќе продолжат да работат на заштита на правата на Бугарите во Република Северна Македонија, изјави бугарската потпретседателка Илијана Јотова, која денеска се наоѓа во посета на Охрид. Таа рече дека Бугарија ќе продолжи да инсистира до европските институции дека не може да каже „да“ за членството на Скопје во ЕУ додека не се регулираат односите со Бугарите во Северна Македонија.

„Кога зборуваме за гаранции, овие гаранции не можат да бидат усни, така што за нас најсериозните гаранции ќе бидат гаранциите на македонските Бугари во Уставот на Република Северна Македонија“, рече Јотова.

Како услови за тргање на ветото, Јотова ја спомена и неопходноста за договор на мешовитата историска комисија и измени во македонските учебници, а зборуваше и за оштетување на бугарски споменици во Македонија. Еден од условите, рече Јотова, е и отворањето на архивите за случаите со лицата кои покажале бугарска самосвест.

Според неа, Бугарите во Македонија виделе гаранции за нивна заштита во лицето на бугарската држава.

Јотова рече дека претставниците на бугарската заедница и’ укажале на неправилности во спроведувањето на пописот. Според податоците, 3.504 лица се Бугари во Република Северна Македонија.

„Првпат разбирам дека оваа мала бројка доаѓа од тоа што на одредени места, кога се изјаснуваат за бугарско потекло, властите однапред побарале прикажување на бугарски документи, кои не постојат како услов“, изјави Јотова.

Прашана за македонското малцинство во Бугарија, Јотова повтори дека во бугарскиот Устав нема малцинства.

„Ние немаме малцинства во нашата земја, тоа така стои во законот“, рече Јотова додавајќи дека Стразбур никогаш не напишал дека Бугарија треба да го признае македонското малцинство, туку пресудите што се цитираат се за човековите права.

Потпретседателката Илијана Јотова го посети Охрид на отворањето на канцеларијата на Здружението за толеранција и соработка „Хоризонти“ во градот. Таа вчера заедно со бугарскиот премиер Петков и министерката за надворешни работи беше во Битола на отворање на клуб на Културниот центар „Ванчо Михајлов“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...