Бугарската репрезентација доживеа тешка сообраќајка, еден фудбалер со скршеница на черепот


Фудбалерите на бугарската репрезентација доживеале тешка сообраќајна несреќа во Грузија. На пат од аеродромот во Тбилиси до хотелот, синоќа се судриле двата автобуси кои ги превезувале најдобрите бугарски играчи, кои биле придружувани со полициско возило, согласно препораките за безбедност на УЕФА.

-Играчот од средниот ред Тодор Неделев има скршеница на черепот, информира бугарскиот спортски портал „Спортал“.

Несреќата меѓу двата автобуса се случила во тунел поради неприлагодена брзина.

-За состојбата на Неделев се информирани неговите родители. Во оваа фаза нема опасност по неговиот живот. Лекарот на репрезентацијата д-р Бисер Бочев цела ноќ ќе ја помине во болница за да ја следи состојбата на ѕвездата од Ботев. Не е јасно дали ќе биде потребна операција. Целиот тим на Бугарија е во тотален шок, пренесе „Спортал“.

Sportal.bg

Засега нема најави за одложување на натпреварот против Грузија во недела, како дел од групата Ц од Лигата на нации.

-Репрезентацијата на Бугарија доживеа тешка сообраќајна несреќа по пристигнувањето во Тбилиси. На пат кон хотелот на тимот, возачот на првиот од двата автобуси што ги превезуваа нашите фудбалери изгуби контрола над возилото, што резултираше со тешка сообраќајна несреќа. По судирот, Тодор Неделев бил пренесен во локалната болница каде во моментов му се вршат опсежни истражувања. Сите останати членови на тимот и стручниот штаб на бугарската репрезентација се добро, соопштија синоќа од Бугарскиот фудбалски сојуз.

Фото: Sportal.bg

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...