Бугарски репрезентативец итно опериран во Тбилиси, од черепот му извадиле парче стакло


Кошаркарите на Голден стејт Вориорс го вратија брејкот, славеа во Бостон со 107:97 и го изедначија резултатот во финалето на 2:2.

Навивачите на Бостон го видоа шоуто на Стеф Кари. Најдобриот шутер во историјата на лигата постигна 7 тројки, од игра погоди 14 од 26.шутеви, а натпреварот го заврши со 43 поени, 10 скока и четири асистенции.

Натпреварот беше крајно неизвесен до самиот крај. На 90 секунди до крајот со тројката на Ал Хорфорд, Селтикс се доближија на 97:100, но до крајот играчите на Бостон не успеаја да постигнат ниту еден поен.

Пресуден беше офанзивниот скок на Дрејмонд Грин и поените на Кевон Луни за 97:102.

Покрај Кари одличен натпревар за Вориорс одигра и Ендрју Вигинс (17 поени, 16 скока). Двоцифрен број на поени постигнаа и Клеј Томпсон (18), односно Џордан Пул (14).

Бостон го предводеше Џејсон Тејтум со 23 поени, 11 скока и шест асистенции, Џејлен Браун постигна 21, а Маркус Смарт 18 поени.

Петтиот натпревар на програмата е ноќта помеѓу понеделник и вторник во Сан Франциско.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...